rANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3 AR-RAZI~

    

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Arab Tahun Tiga

1.    Mata Pelajaran                  : Bahasa Arab ( Pakaian Saya Cantik  لباسي الجميل)
2.    Kelas                                   : Tahun 3 Ar-Razi
3.    Tarikh / Hari                     : 11 Ogos 2014
4.    Masa                                   : 7.30 – 8.30 pagi ( 1 jam )
5.    Bilangan Murid                  : 32 orang ( 15 lelaki, 17 perempuan )
6.    Tajuk                                   : Pakaian Saya Cantik [ ayat : Ini (هذا) kasut, kasut baru, ini tali                                                        pinggang, tali pinggang baru, ini seluar, seluar lama, ini ( هذه)                                                          blouse, blouse cantik ]
7.    Pengetahuan Sedia Ada   : Murid-murid telah mengetahui nama-nama pakaian pada
    pelajaran yang lepas.

8.    Standard Kandungan        :    8)    Membaca perkataan dan ayat yang mudah
      11)    Menulis perkataan-perkataan dan ayat-ayat yang                           mudah
      14)    Kata nama arah ( اسم إشارة)
9.   Standard Pembelajaran    : 8.2)   Membaca perkataan-perkataan dan ayat-                       
                                                                ayat dengan bacaan yang betul dan tepat
                                                     11.1)  Menulis perkataan-perkataan dan ayat-ayat dengan
    tulisan yang betul
                                                    14.1)   Mengenal/mengetahui kata nama arah untuk   
                                                                dekat ( للقريب) , ini ( هذا – utk lelaki, هذه- utk perempuan )
10.  Objektif Pembelajaran     : Selepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
                                                     1) Dapat membaca sekurang-kurangnya tiga daripada lima
ayat yang dipelajari dengan betul setelah membuat  latihan
2) Dapat membaca sekurang-kurangnya empat daripada  
 lima ayat dengan betul selepas memadankannya dengan  gambar 
                                                     3) Mampu menulis perkataan-perkataan dalam ayat-ayat
        yang dibaca dengan betul selepas latihan menulis
11.  Kemahiran Berfikir            :  Berjaya menyesuaikan ayat yang dibaca dengan gambar  
                                                        yang dipamerkan
12.  Penekanan Kemahiran      : Membaca, Menulis, Mendengar
13.  Gabungjalin                         : Tatabahasa Arab [ Qawaid dan Nahu ] ( هذا , هذه )
14.  Penyerapan                         : Pendidikan Muzik ( Lagu Pakaian Saya )
15.  E.M.K                                   : Kreativiti & Inovasi : menulis perkataan dengan tulisan yang
                                                        betul dan cantik
                                                      : Teknologi Maklumat : menggunakan aplikasi power point,
                                                         projektor LCD dan pembesar suara (speaker)
                                                      : Keusahawanan : boleh membina jaringan sosial ( murid  
                                                        boleh berkomunikasi dengan baik
16.  Bahan Bantu Mengajar       : Kad imbasan bergambar, kad imbasan perkataan, kad    
                                                         imbasan ayat, power point, lcd dan pembesar suara         
                                                         (speaker).


Fasa Pengajaran
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Refleksi/BBM/Nilai Murni
Pendahuluan
( 3 minit )
Dua Kalimah Syahadah dan Doa :
أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا أرحم الراحمين

-Murid-murid mengucap dua kalimah syahadah dan membaca doa sebelum belajar secara beramai-ramai
-Guru memastikan murid-murid bersedia sebelum membaca doa dan dua kalimah syahadah
Fasa Persediaan
( 15 minit )
1.0 Pemerhatian
Gambar pakaian/ pakaian yang sebenar

-Apakah ini(ما هذا )?


-Ini kasut(هذا حذاء )
- Guru menunjukkan gambar kasut, tali pinggang, seluar, blouse/ pakaian sebenar dan bertanya kepada pelajar tentang pakaian tersebut
- Beberapa orang pelajar yang terpilih menjawab soalan guru
- Guru mengaitkan dengan pelajaran pada hari ini.

Bahan bantu mengajar :
Kad Imbasan Gambar/ pakaian sebenar

Fokus kepada :
Kemahiran Bertutur



1.1  Analisis

Ayat-ayat untuk didengar dan dibaca
“Mendengar dan membaca”
Ini tali pinggang, tali pinggang lama,
Ini blouse, blouse cantik

-Murid mendengar video/audio yang menunjukkan tentang ayat-ayat yang dipelajari
-Murid membaca ayat tersebut beberapa kali secara kumpulan, kumpulan kecil dan individu
- Murid membaca ayat yang tertulis di atas kad
- Murid ditunjukkan gambar pada papan putih
- Murid diminta memadankan kad imbasan perkataan dengan gambar yang dipamerkan kemudian membaca ayat tersebut.

Fokus kepada :
Kemahiran membaca, mendengar

Bahan bantu mengajar :
Kad ayat, gambar, power point, video, lcd, speaker

Nilai murni :
Kerjasama
Fasa Imaginisasi
(25 minit)
2.1 Penjanaan idea















2.2 Sintesis idea

“Membaca kemudian Menulis”
Ini kasut, Kasut baru
Ini seluar, seluar lama














-Memberi latihan kepada pelajar
-membaca perkataan-perkataan yang dipilih untuk ditulis beberapa kali dan disiapkan dalam tempoh yang pendek       – melatih murid-murid untuk menulis perkataan-perkataan yang telah dibaca tadi di atas udara/angin
- melatih murid-murid untuk menulis perkataan yang ditunjukkan kemudian membacanya
- menulis perkataan-perkataan yang tertulis di atas kad pada papan putih
-Membahagikan murid-murid kepada beberapa kumpulan untuk membuat aktiviti suaikan dan cari perkataan tersembunyi

Fokus kepada :
Kemahiran membaca , menulis

Bahan bantu mengajar :
Kad ayat, kertas, kad imbasan gambar

Nilai :
Kerjasama

Fasa Perkembangan
(10 minit)
3.1 Penambahbaikan

3.2 Menilai
Pembetulan perkataan-perkataan
“Membetulkan kemudian membaca”
Ini kasut, kasut baru
Ini blouse, blouse cantik
-Guru membetulkan penulisan pelajar dari segi tatabahasa dan ejaannya dan ditunjukkan di hadapan kelas
-Guru meminta beberapa orang pelajar untuk menulis perkataan-perkataan pada papan putih kemudian di atas kertas dan mewarnanya dengan berlainan warna mengikut kreativiti
-Guru meminta pelajar keluar ke hadapan kelas berpasangan , seorang baca dan seorang lagi betulkan kesalahan yang ada.
-Guru meminta pelajar yang lain untuk membaca perkataan yang dipamerkan di atas papan putih dengan penulisan yang salah kemudian mereka membetulkannya


Fokus kepada :
Kemahiran membaca, menulis

Bahan bantu mengajar :
Kad imbasan ayat, kad imbasan perkataan, power point
4- Fasa Tindakan
(7 minit)
4.1 Pelaksanaan
4.2 Amalan berterusan
“Melihat dan membaca”
Ini kasut, kasut baru
Ini tali pinggang, tali pinggang lama
Ini blouse, blouse cantik

“Membincang dan menjawab”
Soalan perbincangan:
1-Adakah ini kasut?
2-Adakah kasut ini baru?
Jawapan :
1-ya, ini kasut
2-ya, ini kasut baru
-Guru mempamerkan ‘kasut, tali pinggang, blouse, seluar” dan membuat perbincangan di antara murid selepas membaca ayat yang dipelajari tadi
- Guru memberi kerja rumah kepada murid yang mana menulis perkataan-perkataan yang dipelajari di dalam lembaran kerja dan mewarna perkataan serta memasukkannya ke dalam cd


Refleksi kendiri :
Alhamdulillah proses pengajaran dan pembelajaran pada hari ini telah berjaya. Saya telah
mempamerkan tajuk pelajaran hari ini dengan cara yang berkesan dan bermakna dengan
menggunakan bahan bantu mengajar yang pelbagai. Contohnya rakaman ayat-ayat dan
gambar-gambar, kad-kad ayat dan perkataan, power point, lcd, video dan speaker. Saya
telah menyediakan aktiviti pengajaran yang pelbagai dan menarik perhatian pelajar serta
mereka dapat melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti pengajaran pada hari ini. Adapun
kemahiran yang diterapkan dan difokuskan adalah kemahiran membaca dan menulis di
samping kemahiran mendengar dan bertutur.

Ulasan guru pembimbing :



Ulasan pensyarah :


No comments:

Post a Comment